Homeless Fansub 1. Yıla Özel Yazı!

Bu yazıyı okuyan herkese merhabalar. Tam 1. yılımıza denk gelen günde yazımızı patlatalım dedik ve karşınızdayız. Öncelikle yazıda alttan üstten göndermeler olacak o yüzden kendinizi hazırlayabilirsiniz. Çok duygusal bir şeyler yazmayacağım, yazamayacağım da. Pek benlik değil duygusal bir şey yazmak 😀 Bir de öyle aman aman resimlerle görsellerle desteklemek benlik değil, roman gibi okuyun :P. Yavaştan başlayalım.

İlk başta biz bu serüvene nasıl başladık onunla başlayayım. 2 tane canı sıkılan gencin (yaş da gidiyor elden genç demeye de korkmaya başladım) “kanka biz de bu işe girelim mi?” demesiyle başlayan bir süreç oldu. Başlamasının büyük sebebi olan ben daShTRiCk ve diğer yardım eden canım gibi olan arkadaşım =CyBeR= bu çeviri grubunun kurucuları oluyoruz. İki kişiden yaklaşık 15-18 kişiye kadar çıkan ve yavaştan daha da büyümeye devam eden bir çeviri grubu olduk. Bu bir yıl içerisinde yaptığımız zanaatler ise 321 bölüm ve 5512 sayfa olmuş. Bunları ne ara yaptık ben de bilmiyorum ama 7-8 kişi ile 1 haftada 32 bölümlük güncel yaptığımızı bilirim, bir zahmet olsun diyor insan içinden. Geçtiğimiz 2 ay boşlamıştık o da benim memlekette biraz dinlenmemden dolayıydı. İleriki zamanlarda da tam gaz devam edeceğiz fakat o gazın seviyesi tamamen size bağlı 😉

İkinci olarak ise kendi düşüncelerimden başlamak isterim. Bu sektöre girdik fakat pişman mıyım konusuna mesela. Pişman değilim fakat acıdığım birçok kişi oluyor. Hem anime sektöründe hem de manga sektöründe. Bizim ve her ekibin de olması gerektiği gibi gayemiz Türkiye’ye anime ve manga, novel de olabilir bu tarz eserleri kazandırmak. Fakat bunun dışına çıkan kişiler var onlara değinmeyeceğim. İlk başta manga sektörüyle başlayalım. Manga sektörünün has diyebileceğim bir kitlesi yok her yaş grubu gelip bakabiliyor 11 yaştan tut 40-50 yaşındaki adam/bayan bile okuyabiliyor. Bunun eksileri ve artıları var onlardan hafifçe bahsedeyim. 20-40 yaş grubundaki kişiler genellikle Seinen kategorisindeki serileri okuyorlar ve haklılar da. O serilerde bir sıkıntımız yok aslında var gibi o da doğal olarak az okunması :/. Diğer türlerde her yaş kitlesini görebiliyoruz. Yani cahiller mi desem yoksa aptallar mı bilemedim çok saçma yorumlar geliyor cidden. Araştırmadan sormadan ön yargı ile millete laf atmalar sağa sola küfür etmeler yani kardeşim cidden sizi anlayamıyorum ya. Yaşına veriyorum pek de üstünde durmayacağım, size tek tavsiyem; biraz olgun davranın, bir gün büyüyeceğinizi ve bu yorumu okuyunca utanacağınızı, bu tarz şeylerin gereksiz olduğunu söylemek istiyorum.

Anime sektörünü farklı bir paragrafta yazayım bunu da kısa tutacağım. Yani anime sektörü biraz içinde bulundum gerçekten leş. Düzen oturmamış grupların,neredeyse, hepsi izleyici çekme peşinde. Dolayısıyla ortada bir rekabet oluşuyor ve bu rekabet olurken de kalitede sıkıntılar çıkıyor vs. vs. Bunun yüzünden bu tarz sektöre girmek istemiyorum tavsiye de etmiyorum. İnşallah o tarz ekipler bir gün aydınlanır da bu tarz lüzumsuz hareketlere gerek kalmaz.

Bir diğer nokta aslında Türkiye’de her yerde geçerli yorum yapmama durumu. Artık üşengeçlikten mi bilinmez kimse yorum yapmaya sıcak bakmıyor. Yani bu konuya değinmem gerektiğini düşünüyorum burada saatlerce emek var. Bunu biraz açmak istiyorum Mesela 30 sayfalık bir manga diyelim. Birinci olarak manga en fazla süreden tutacağım 20-30 dakikada manganın balonları temizleniyor. Sonrasında çeviri süreci var bu çevirmene göre ve bölüme göre değişiklik gösterir fakat 40 dakika diyelim editi, redrawı, typeseti bunların hepsi bölüme göre değişiyor ama max 4-5 saat diyelim etti size 6 saat 10 dakika maxından aldım dediğim gibi tahminler üzerinden gittim değişiklik gösterebiliyor bu süreç. Yani 6 saat 10 dakika emek verilmiş bir bölüm için yazacağınız şey yürekten bir 1.2 saniyelik bir “Teşekkürler” yazısı. Bizim istediğimiz şey empati ve bunu herkes istiyor. Bunun karşılığını göremiyoruz ve demotive oluyoruz “Acaba biz bu işi yapıyoruz ama boş mu yapıyoruz” diye aklımızdan geçmiyor desem yalan olur. İsterseniz siz de deneyin 5-6 saat bilgisayarda başkası için bir şey yapın ve ona sunun en azından diyorum bir teşekkür almayınca ne düşünürdünüz?

Yorumlar benim ve tüm ekibim için çok önemli ve serilerin hızını siz fark etmeseniz de yorumlara göre yapıyoruz(Marchen severler için bu sıralar marchene yükleneceğiz 🙂 ). Yani Noveli çeviren arkadaş 5-6 saate çevirdiği bölümün altında 1 tane bile teşekkürler yazısı görmeyince morali zeminlere indi. Ben şimdi bu adama ne diyebilirim ki? Sonra Novel ne zaman gelecek diye sorular oluyor arkadaşlar kusura bakmayın ama sizce de hak ediyor musunuz? Yürekten yorum yapan arkadaşlara sözüm yok fakat burada hayatımızdan saatler çıkartarak bir hiç için emek vermek salaklıktan başka bir şey olmaz. Sizce de öyle değil mi? Bu yorumlarda güzelce takip eden kişilere ne olacak peki derseniz, saçma bir şekilde kurunun yanında yaş da yanar demeyeceğim tabii ki de. Eğer böyle devam ederse o arkadaşlara özel üyelik oluşturup bölümleri daha öncesinde okuyabilecekler diye bir şey düşündüm. Tabii kesin olur gibi bir şey diyemem böyle bir şeyin olmasını ben de istemiyorum okuyucularımızı ayırmak istemiyorum fakat bizi buna siz zorluyorsunuz 🙁 Bölümü yaklaşık 1.2k kişi okuyor fakat 0 yorum oluyor yani diyecek bir laf bulamıyorum. Neyse bu konuyu daha uzatmak istemiyorum umarım anlaşmışızdır ve bu sorun daha olmaz.

Artık şenlenmemizin zamanı geldi. Biliyorsunuz çekiliş yapmıştık “Bu çekiliş fake mi?” diyen bile oldu fakat biraz haklı gibiydi çünkü kazandığına dair birisi ona şaka yapmış. Valla çok kötü bir durum bir şey diyemiyorum bu konu hakkında. Bildiğiniz gibi kazanan iki kişiye Naruto kitaplarını verecektik ve o 2 kişi sonunda belli oldu 😀 (Yedek 2 kişimiz de var onu da aşağıda belirttik) Çekilişe 129 kişi katıldı ve 13 spam yapıldı. Spam yapmayın diye uyarmama rağmen oldu ya helal olsun 😀 Gene de o spam yapanları çekilişe kattım kıymetimi bilin(Tabii 1 oyla). Hemen sonuçlara gelelim.

Kazananlar;

 1. Çağatay Sarı (The Art of Naruto: Uzumaki)
 2. Asim Manaphov(Naruto Illustration)

Yedek Kazananlar;

 1. Süleyman Çiçek
 2. Muhammed Serhat Tayılga

Çekiliş konusunda çok bir şey diyemeyeceğim zaten katılan herkes de “bana çıkmayacak ama gene de bir katılayım.” diyerek katıldı diye düşünüyorum. Şanslı olan kazandı 🙂 Çekilişi kazananlar için tebrikler.

Normalde bu güncelde bölüm patlamasıyla karşınızda olacaktık ve istek seriler adı altında bir kanal oluşturmuştuk. Buna bile laf eden oldu. Yani içimizden gelmiş yaklaşık 100 bölüme kadar olacak bir güncel yerine 14 tercih edildi. Bu da bizim işimize geldi bol bol dinlendik. Yorumlarda ‘Thug-Life’ yapmaya çalışan ergen arkadaşlarım o ettiğiniz laflar gerçekten havalı değil. Kimseyi de etkilediği yok sadece kendi çapınızda eğleniyorsunuz. Yani adam gelse yorumun altına “bu edit kötü olmuş yeniden düzenleyin lütfen” denilse hiç üzülmem zaten üzülmem de normal olmaz hatalarımızdan asla çekinmeyiz, utanmayız. Varsa bir hatamız belirtin düzeltelim, bildiğiniz gibi hatasız kul olmaz. Fakat o ergenlerin yaptığı yorumlara gerçekten üzülüyorum ya. Bize ettiği lafa üzüldüğüm yok aslında bunu ne kafayla yazmış ne ruh halinde veya çok mu eziyorlar çocuğu ona üzülüyorum. Varsa böyle bir derdiniz Thug-Life’cı arkadaşlar gerçekten diyorum gelin Discord sunucumuza konuşalım rahatlatırım ben sizi(Yanlış anlaşılma olmasın kötü şeyler gerçekleşmeyecek sadece konuşacağız insani çerçevelerde :D).

Bir de şunu eklemek istiyorum homelessfansub.com sitesinden yaptığınız yorumların hepsini görebiliyoruz. Yani 1 sene önce atılmış olan bölüme yorum atsanız bile ‘ding’ sesiyle bize iletiliyor o yönden içiniz rahat olabilir. Aklınızda takılan sorular veya seri hakkında merak ettiğiniz soruları Disqus’tan veya Discord’dan rahatlıkla sorabilirsiniz. Tüm ekip arkadaşlarım ve ben elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız. Diğer dost siteler içinse bakmaya çalışıyoruz fakat çok zor oluyor ama elimizden geldiğince bakıp cevaplandırıyoruz.

Ek olarak aklımda bir proje var: Haftanın bir gününü belirleyip o günde muhabbet sohbet edeceğiz. Bu sadece okurlarımız için değil diğer ekipler ve herkes için(Herkesi davet ediyoruz yani olursa). Hangi konular altında olacak derseniz de havadan sudan derim. Her şey hakkında olabilir. Üniversite tercihlerinden tut evleneceğin kişiyi seçmeye kadar. Sayısal sorularınız varsa onlara da yardımcı olmaya çalışırım 😛 Böyle bir şeye sıcak bakıyorsanız yorumlarda belirtin veya Discord sunucumuza yazın isteğe göre bir gün belirleriz ve hep beraber muhabbet edip eğleniriz.

Yavaştan bölümlere geçelim. Geçmeden önce bir yenilik yaptık. Önceden her serinin içerik sayfasında tek tek bölümün yanında indirme bağlantıları vardı. Şimdi de öyle olacak fakat serinin dosyasına yönlendirecek. Mesela ona tıkladığınızda serinin tüm bölümlerini indirebileceksiniz. Böylelikle tek tek link yüklemek zorunda kalmayacağız siz de kolayca istediğiniz bölümü indirebileceksiniz. Bölüm isimlerinde karmaşıklık olabilir mesela bölüm 1’in altında bölüm 23 falan yazıyor olabilir onları gece halletmeye çalışacağım.

Serilerin durumuna gelirsek Quan Zhi Gao Shou Manhuasında yaklaşık 10 11 aydan beri günceldeydik. Tatilde olduğumdan birkaç bölüm aksadı, editini artık ben yapmayacağım gibi gözüküyor çünkü bu sıralar yoğunlaşacağım gibi. Editi halildl’de. Fakat çevirisine devam edeceğim. Güncele de Pazar ulaşırız diye düşünüyorum. 🙂

Marchen’in isteyeninin çok olduğunu biliyorum fakat editöründen ses soluk alamıyorduk ve seriyi Utkuso’ya bıraktık. hızlı bir şekilde Marchen serisine devam edeceğiz. Büyük ihtimal bu sıralar en yüklendiğimiz seri olacak.

LvS zaten hızlı bir şekilde geliyor yakında güncele ulaşacağız.

Boruto için zaten günceldeyiz yeni bölüm sonraki hafta gelecek büyük ihtimal (aylık çıkmakta) geldiğinde hemen çevireceğiz.

Quan Zhi Gao Shou Novelinde ağırdan alacağız hem okuyucu yönünden hem de yorum yönünden azalmalar yaşadı. Çevirmeninin iş yoğunluğu nedeniyle çok yüklenemiyor zaten. Dolayısıyla bölümler eskisi gibi takır takır gelemeyecek.

Glacias serisi ilginçleşmeye başladı. Çevirmeme rağmen açıkçası pek sevememiştim iyi ilerlemeye başladı konusu ilginçleşiyor. Editörü =CyBeR=’ın neti alt yapı sebebiyle gittiğinden seriyi bu güncelde veremiyoruz. Neti geldiğinde güncele geliriz büyük ihtimal. Bir de önceki güncelde bölüm kaymış sanırım o hatayı hallettik.

Onideka’yı bu güncelde veremedik malesef. Konusu ilgimi çekti müsait olduğum zamanlar çevirmeye çalışıyorum fakat sonraki haftadan itibaren düzenli gelir diye ümit ediyorum.

Diğer serilerin soranı yok zaten onlar hakkında bilgi vermeye gerek yok.

Bölümlere geçiyoruz, bundan sonrası sizde 🙂 Keyifli okumalar! (İndirme bağlantılarını serinin içeriğinden bulabilirsiniz.)

Glacias 25 (Bölümler kaymış 25 ve sonrasını okursanız daha sağlıklı olur 🙂 )

Light Versus Shadow 30

Light Versus Shadow 31

Light Versus Shadow 32

Light Versus Shadow 33

Light Versus Shadow 34

Light Versus Shadow 35

Quan Zhi Gao Shou Manhua 45.1

Quan Zhi Gao Shou Manhua 45.2

Quan Zhi Gao Shou Manhua 45.3

Quan Zhi Gao Shou Novel 23

Quan Zhi Gao Shou Novel 24

Marchen 15

Marchen 16

 

 • Raq

  Güncel için teşekkürler elinize emeğinize sağlık

 • Ne demek 🙂

 • ayax91

  Güncel için teşekkürler. Proje güzel bir fikir umarım hayata gecerirsiniz.

 • ayax91

  Çeviriler her hafta düzenli mi gelecek yoksa yine toplu bir güncel mi olacak bilgilendirme yapabilir misiniz ?

 • Yani hayata geçmesi güzel olur da dediğim gibi isteğe bağlı. Zaten sevilirse devamı da gelir 🙂

 • Şehir dışına falan çıkmazsam çevirildiği gün atmaya çalışırız.

 • ayax91

  Bana marchen verin yeter:) diğer serilerde güzel ama nedense marchen serisini ayrı bir sevdim.

 • ayax91

  Hafta sonu olursa ben her daim varım 😀

 • Çağatay Sarı

  Ellerinize sağlık, teşekkürler.

 • Emrah Durmaz

  kendim için konuşayım. Bende okuyup geçenlerdenim yorum atmam mesela ne biliyim üşengeçlikte değil aslında gerek duymuyorum. Bakış açıma göre bi mangayı okuyan kişi sayısıyla mutlu olabilmeli çeviren editleyen kısaca emek veren herkes. Teşekkürler yazmışım yazmamışım bana göre küçük şeyler. Şu şekilde düşünebilirsiniz mesela okuyan kişi sayısı kadar teşekkürler geldiğini hayal edin. İnanın kı o mangayı okuyan herkes mutlu oluyor sizde okuyan kişi sayısıyla mutlu olabilirsiniz

 • Yani bakış açısına göre değişir. Şöyle bir şey de var sonuçta sayfaya tıklama işlemini Google botu da yapabiliyor. En azından oralarda bir insan var mı diye merak ediyor kişi. Birisine teşekkürler demenin veya yazmanın önemini küçümsüyorsun bence 🙂 Sonuncu cümle içinse umarım mutlu oluyorsunuzdur zaten ben de öyle düşünüyorum fakat iyi yorumdan fazla kötü yorumun olması insanı bir nebze de olsa üzüyor. Kötü yorumdan kastım editi kötü falan da değil saçma salak yerden alakasız bir şekilde konuşuyorlar(Bunu da bağımsız sitelerde yapıyorlar bir de). Takmamaya çalışıyoruz da işte elden bir şey gelmiyor. Sana yorumları göstersem cidden bunu mu yazmışlar dersin yani. Neyse biraz uzadı gibi, teşekkürler konusunda yüreğinden geliyorsa söyle, gelmiyorsa da canın sağ olsun. Bi’ içinden Allah razı olsun da yeterli bizim için <3 Ne demek istediğini gayet iyi anlıyorum o yüzden uzatmayacağım pek, kendine iyi bak!

 • SpoilerVerici

  Hayırlı olsun.Ellerinize sağlık

 • Teşekkürler, Chatango’daki anon olayı yüzünden pek de sıcak bakmıyoruz. Aslında bir Discord’u denesen beğenirsin 🙂

 • SpoilerVerici

  linki atabilir misin gireyim

 • Bell Cranel

  Siteye sadece “Quan Zhi Gao Shou” manhuasi ve noveli icin giriyorum.

  Umarım yılmadan devam edersiniz.

  Teşekkürler =)

 • Bell Cranel

  Anon olayi nedir

 • Manhua konusunda sözüm vardı. Ölmezsem devamı kesin gelir, copyright durumuna gelirsek izinleri alındı gibi bir şey husumet olmazsa copyright atılmaz, o yönden de sıkıntı yok. Novel içinse durumu biraz vahim gibi 1 kişi dahi okusa devam edeceğiz dahi yavaş yavaş düşüşler yaşanıyor, umarım toparlanır. Novelin ilerleyişi tamamen sizlere bağlı 🙂 Görüşmek üzere!

 • Anon anonymous’dan türelilen bir kısaltma gibi bir şey. Kayıt olmayan kişiler de yazabildiği için küfür tarzı kötü durumlar olabiliyor. IP adresleri de belli olsa da çocuk oldukları için üstlerine çok gitmiyoruz. Bu tarz durumların önüne geçmek için de Discord’a geçmemiz iyi oldu. Seni de bekleriz 🙂

 • Evet kesinlikle katılıyorum yorum kısmına 😀 Daha önce grubunuza bakamadım.Yeni sayılırım.

 • Geç olsa da güç olmasın 🙂 Hoş geldin.

 • mrv173

  Öncelikle tüm projeleriniz için teşekkür ederim. İkinci olarak yazıyı okuyunca gerçekten çok üzüldüm😭 çünkü -utanarak söylüyorum🙈-okuyup da yorum yapmayan tayfadan biride benim. Bu sebeble Özür dilerim. Quan zhi Gao shou nun novelini çok severek okuyorum-ki bütünlemelerden dolayı ara vermiştim unutmuşum tekrar baştan alacağım😈- ve tekrar teşekkür ediyorum