Quan Zhi Gao Shou Rehber

Neyin Nesidir Bu QZGS?

Serinin İsimleri: Kralın Avatarı, Quan Zhi Gao Shou, The King’s Avatar,  Master of Skill, 全职高手
Serinin Yazarı: Butterfly Blue
Türleri: Oyun, Spor, Hayattan Kesitler, Komedi, Aksiyon
Romanının Basım Tarihi: 01.04.2012
Oyununun Protitipi: DNF, World of Warcraft
Romanının Bağlantısı: Çince, İngilizce, Türkçe
Manhuasının Bağlantısı: Çince, İngilizce, Türkçe
Donghuasının Bağlantısı: Çince, İngilizce, Türkçe
MAL Bağlantısı: My Anime List
Hakkında: Quan Zhi Gao Shou serisi oyun kategorisi altında Butterfly Blue (蝴蝶蓝) tarafından yazılmış bir seridir. 2013 yılında en iyi çalışma ve ilk ve tek 1000 bölümlük çalışma ünvanlarını kazanmıştır.


Özeti: Glory online çok oyunculu oyununda, Ye Xiu, uzman ve bir üst kademe oyuncu olarak bilinir. Bir dizi koşullar nedeniyle zorla profesyonel ekibinden atılır. Profesyonel oyun sahnesinden ayrıldıktan sonra internet kafede çalışan bir yönetici olarak yaşar. Glory onuncu sunucusu başladığında, oyuna kendini bir kez daha atar, oyun deneyimi on yıl ile donatılmış, kendine kendi-yapım bir silah yapar.Böylece geri dönme yolculuğuna başlar.

Entrika ve planlarından sonra, zaferi kim alacak? Fırtınanın etkisi ve yağmurun altında, umutlarım asla paramparça olmayacak. Tüm heybetiyle, yolunu asla kaybetmeyecek. Milyonlarca kişinin bakışı, işte benim döneceğim yer orası olacak!


Karakterler 

Oyun Kuralları & Terimleri

 


Boss: Bölüm sonu canavarıdır. Genellikle tüm haritalarda olur. Bulunduğu haritadaki yaratıklara kıyasla daha fazla canları ve daha fazla saldırı güçleri vardır. Tek başına öldürmesi oldukça güçtür, bu yüzden boss kesimine gruplar halinde gidilir.

Aggro(Öfke): Aggro bir yaratığın size olan öfkesidir. Örnek vermek gerekirse bir Gizli Boss’u menzili içerisinde haraslıyorsunuz, o da sizin peşinizden geliyor. Bu olaya Aggro yani Öfke deniyor. Biraz daha ayrıntıya girmek gerekirse;

Eğer bir canavar veya canavarların mobu bir veya daha fazla oyuncu tarafından saldırıya uğrarsa canavar veya canavarlar ona en tehlike arz eden oyuncuya hedef alırlar. Genellikle tehtid olan oyuncular en yüksek seviyede olan karakterlerdir.

Canavarlardan gelen aggroyu genellikle MT’ler tanklar(MT için bilgi aşağıda yazmakta). Fakat canavar veya canavarların aggrosunu üstlenme görevi sadece MT’de değildir. Diğerleri de onu kendine çekebilir.

Aggro(Öfke) Menzili: Her canavar veya yaratığın kendine özgü Öfke Mesafesi vardır. Eğer oyuncu o Öfke Mesafesi içerisindeyse canavar Öfkesini o oyuncuya yöneltir.

Çekmek: Hedefin aggrosunu kullanarak kendine çekme işlemidir.

Çekmek için iki yöntem kullanılabilirdir;

  1.  Hedefe uzaktan saldırarak hasar almadan öfkesini kendine çekmek
  2.  Öfke Menzili’nde dolaşarak öfkeyi çekmek

Tanklamak: Hasarı kendisine çekme, hasarı yeme

MT(“EN: Main Tank, TR: Ana Tank”): MT takımın olmazsa olmazlarındandır, hele ki boss savaşlarında. MT karakterler saldırı gücü veya büyü gücünün aksine can kasan(özelliğini geliştiren) karakterlerdir. MT’ler her türlü savaşta ön kısımda durup hasarı üstüne çeker. Bu sayede az canı olan karakterlerin işini kolaylaştırır. Çokça hasar yedikleri için Rahip’ler tarafından desteklenir. Rahipler tarafından desteklenmesi de hayatta daha uzun sürede kalmasını ve dayanıklılığını arttırır.

OT(“EN: Off Tank, TR: Yarı Tank”): Hem saldırı yönünden hem de can yönünden üstün olan canlıdır. MT kadar tankımsı olmasa da bossları tanklayabilir.

KS(“EN: Kill Steal, TR: Öldürme Çalma”): Bir başkasının hedeflediği şeyin son vuruşunu alma işlemidir. KS; canavarlar, bosslar ve oyuncu öldürmeleri için de geçerlidir. KS işlemini genellikle solo(tek başına) takılan oyuncular yapar, buna ek olarak loncalar arası boss savaşlarını da bu listeye ekleyebiliriz.

PK(“EN: Player Kill, TR: Oyuncu Öldürme”): Oyuncuyu öldürme durumudur. 2 oyuncu için 1v1 durumlarda kullanılır.

“TV’ye çıkmak”: Sistem tarafından anons edilen bildirimler için kullanılır. (Örnek olarak; Zindan rekorları, ilk temizlemeler…)

DPS(“EN: Damage Per Second, TR: Saniye başına hasar”): Saniye başına hasar çıkarımı.

AoE(“EN: Area of Effect, TR: Efekt alanı”): Saldırının efekt alanı.

HP(“EN: Health Point, TR: Yaşam Puanı”): Karakterin canı

MP(“EN: Mana Point, TR: Mana Puanı”): Karakterin manası

Dayanıklılık: 20. seviye ve üzeri ekipmanlarda dayanıklılık bulunmaktadır. Dayanıklılık savaş esnasında azalır. Dayanıklılık 0’a düştüğünde ekipman kırılıp yok olur.

Demir Üçlüsü: Tanklama, İyileştirme ve Hasar çıkartma üçlüsü.

El hızı/APM(“EN: Damage Per Minute ,TR: Dakika Başına Hasar”): Oyuncunun dakika başına yaptığı performanstır.

El hızını ikiye ayırabiliriz; Salt el hızı ve Efektif el hızı.

Salt(Mutlak) el hızı gözünüz kapalıyken klavye ve fareye tıklama işlemidir. Bu olay senin elinin ne kadar hızlı olduğunu belirler. Salt el hızının ölçülmesinin sebebi o oyuncunun gerçek yeteneğini belirlemek içindir. Sonuçta oyun oynarken klavyeye değil de monitöre bakılır.

Efektif el hızı ise en fazla yapabileceğin hareket sınırıdır. Oyuncuların çoğunluğu bu el hızı hakkında konuşur. Salt hıza kıyasla bu hızı arttırmak daha kolaydır.

Ne kadar fazla el hızı olursa o kadar fazla hareket yapılabilir. Oyundaki yetenek kullanımı karışıktır. Bu yüzden yüksek el hızına sahip olmak oyunda yetenek kullanmayı kolaylaştırır. Yüksek el hızı daha hızlı kombolar, saldırılar ve hareketler demektir. Kişinin yeteneğine bakarken el hızına da bakmalarının sebebi budur. Fakat el hızı oyundaki tek faktör değildir, oyun bilgisi el hızı kadar önemlidir.(Örnek vermek gerekirse; Tang Rou, Steamed Bun Invasion)

Glory’de 200 APM yetenek sınırı olarak kabul edilir. Sıradan oyuncular 200 APM’yi geçmeyi çalıştığında büyük bir ihtimal klavyeye rastgele basıyordur. Pro oyuncuların bile savaşlarda 200 APM üstüne ihtiyaçları vardır. Karşınızdaki düşman zayıf ise 200 APM’ye ihtiyacınız olmaz. Sıradan oyuncuların %70’i 80 ila 120 APM arasındadır. %25’i 80 APM’ye bile ulaşamazken %5’i 120’yi aşabilmektedir. O %5’lik dilimin çoğunluğu profesyonel oyuncudur. Az pro seviyede el hızına sahip olan kişilerin 200 APM’ye ulaşamadığı söyleniyor.

Mekanik Yeteneği: Bir kişinin refleksi, hızı ve yaptığı hareketlerin hassasiyetidir. Yüksek mekanik hızı neredeyse yüksek el hızıyla aynı gibi bir şeydir.

Seviye Gizleme: Yüksek seviyeli bosslar için bir avantajdır. Glory’de fiziksel saldırılar, büyü hasarları, Kanamalar, Şoklama ve Sabitlemelerin aynı oyuncularınki gibi seviyeleri vardır.

Örnek olarak, eğer karakter 21. seviyeyse ve kullandığı Çift Adım yeteneği gizli bossun kanamasına sebep oluyorsa, o zaman kanamanın seviyesi büyük bir ihtimal 21’dir.

21. seviye hasar ve kanamalar 22. seviye canavarlardaki etkisini azaltır. Bu tarz olaylara Seviye Gizleme denir.

CC(“EN: Crowd Control, TR: Kalabalık Kontrolü”): Yeteneklerin belirli bir menzili ve etki alanı vardır. Yeteneklerin menzili ile rakipler kendine çekilebilir ve etki alanı yüksek bir yetenekle toplanmış canavarlara kombo yapılabilir. Bu olaya Kalabalık Kontrolü denir.

 


 

Sınıflar & Yetenekleri


 


Büyücü Sınıfları- Mage

Battle Mage – Savaş Büyücüsü
Elementalist – Elementalist
Witch – Cadı
Summoner – Çağırıcı

 

Silahşör Sınıfları – Swordsman

Blade Master – Kılıç Üstadı
Ghost Blade – Hayalet Bıçak
Berserker – Vahşi Savaşçı
Spellblade – Efsunbıçak

Nişancı Sınıfları – Gunner

Sharpshooter – Keskin Nişancı
Launcher – Roket Atıcı
Mechanic – Makinist
Spitfire – Alev Ustası

 

Yakın Dövüşçü Sınıfları – Fighter

Striker – Atılgan
Grappler – Gaspçı
Brawler – Metal Pençe
Qi Master – Ki Üstadı

 

Gece-gezen Sınıflar – Night WalkerZ

Assassin – Suikastçi
Ninja – Ninja
Thief – Hırsız
Warlock – Kara Büyücü

 

Rahip Sınıfı- Priest

Cleric – Rahip
Knight – Şövalye
Exorcist – Şeytan Kovucu
Paladin – Paladin


 

Kulüpler, Takımlar & Oyuncuları


 


Excellent era sun xiang kulüp başkanı bla bla bla