Quan Zhi Gao Shou Novel Bölüm 5

[maxbutton id=”4″ url=”http://homelessfansub.com/quan-zhi-gao-shou-novel-bolum-4/”] [maxbutton id=”2″ url=”http://homelessfansub.com/quan-zhi-gao-shou-novel/”] [maxbutton id=”3″ url=”http://homelessfansub.com/quan-zhi-gao-shou-novel-bolum-6/”]

Yetenek Maçı


Görev alınan yerin yolu oldukça engebeliydi. Yeni açılmış bir sunucu olmanın yoğunluğu gayet hissediliyordu. Geçmişte; Glory’nin ikinci sunucusunun açıldığı zaman başlangıç köyüne öyle yığılma olmuştu ki, tüm oyuncular hareket dahi edememişti. Oturum açmamış olan insanlar da internete girememişti. Bu olaydan sonra Glory her yeni sunucu açıldığında başlangıç köyünün sunucu limitini geçici olarak arttırdı. Bu felaket de bir daha yaşanmadı.

Bu sefer onuncu sunucunun açılışı için yapılan hazırlık yeterliydi. Giren oyuncuların her biri eşit olarak farklı başlangıç köylerine bölünmüştü. Oyunda oyuncuların görüş uzaklığı insan gözünün görebildiği kadar olmasına rağmen, bu sayede köyler problem olacak kadar dolu değildi. Fakat NPC’lerden görev alabilmek ayrı bir konuydu Herkes görev için aynı NPC’leri kullandığından, NPC’lerin etrafında izdihamın oluşması çok sürmedi. Glory, oyuncuların üst üste binmesine veya birbirlerinin içinden geçmesine izin vermez. Bu yüzden bir süre sonra insanlar arka arkaya sıralanıp izdihamı oluşturdular. Ne sıraya girmek ne de sıradan çıkmak mümkündü. Pek çok oyuncu tüm gücüyle zıplayıp durarak bir öndekinin başının üstünden atlayıp geçmeye çalışıyordu. Fakat herkes ilk seviyelerdeyken zıplama kabiliyetleri çok zayıf olduğundan böyle bir sıçrayış yapmanın hiçbir yolu yoktu. Herkesin bir yukarı bir aşağı zıplayıp durması gerçekten eğlenceli ve güzel bir görüntü oluşturuyordu.

Böyle bir durumda ustaların bile eli kolu bağlıydı. Durumu yakından izleyen Chen Guo yüzündeki ”Böyle olacağını biliyordum.” ifadesiyle oldukça eğleniyor gibi görünüyordu. Ye Xiu’ya ve onun karakterinin isimine baktı… Lord Grim

Sayısız oyuncunun sürekli bağırışları arasında, bu durumu yavaş yavaş çözdüler. Nasıl çözülmüştü ki? Bekleyen oyuncular görevlerini teslim eden oyuncular için ufak bir çıkış koridoru oluşturup ordan geçmelerini sağlamıştı.

Ye Xiu; Lord Grim’i birkaç görev alıp tek tek bitirmek için kontrol ediyordu. Görevlerin çoğu yeni oyuncuları kontrollere ve çevreye alışmaları için konulmuş eğitsel görevlerdi. Ye Xiu kesinlikle bu tür tavsiyelere ihtiyaç duyacak kadar kötü değildi. KS atılması, uzun kuyruklar beklemesi, sunucu yoğunluğundan kaynaklı oyun kasması gibi diğer insanların başına açtığı her çeşit sorunla cebelleştikten sonra, ilk aşamada bitirebileceği tüm görevleri bitirmişti Chen Guo zaman zaman bu süreci gözlemliyordu. Nihayet bu saçma basitlikteki görevler iki saatin sonunda bitmişti. Usta bir oyuncu olmanın anlamı ne ki? Bu oyuncu kalabalığında usta olmanın hiçbir anlamı yok.
”Sonunda bu görev de bitti. Nihayet 7. seviye oldum.” Son görevini bitirip Chen Guo’ya bunu söylemek için döndüğünde Chen Guo’nun uyuyakaldığını görmüştü.

Tüm gece boyunca, işe uygunluğumu test etmeyecek miydi? Ye Xiu, montunu Chen Guo’nun üstüne örttü. Ardından oyuna devam etti.

Panele baktığında; ilk aşama görevleri sayesinde Lord Grim’in 340 yetenek puanına sahip olduğunu farketti.

Glory’de yeni bir yetenek öğrenmek ve mevcut yeteneğini geliştirmek için yetenek puanına ihtiyaç duyarsın. Her yetenek 10 ile 50 puan arasında yetenek puanına ihtiyaç duyar. Şu anda maksimum seviye 70’ken; eğer tüm gerekli görevler yapılmışsa 4000 kadar yetenek puana sahip olunur. Fakat bu bir limit değildir. Beceri puanı sınırı 5000’dir. Fakat geriye kalan 1000puanlık kısımı elde etmek şansa ve güce bağlıydı.

Glory’nin 10 yılı boyunca hiçbir hesap 5000 yetenek puanına ulaşamadı. Ünlü Savaş Tanırısı One Autmn Leaf’in bile 4840 puanı bulunmaktaydı, hala 160 puan uzaktı son aşamaya. 160 puan belki çok değildi ama dikkate alınmayacak kadar az da olduğu söylenemezdi. Oyuncunun, 50 puanlık en üst seviye yetenekleri öğrendiği düşünüldüğünde üç yeni üst seviye yetenek öğrenebilir veya mevcut üst seviye yeteneklerini 3 kez geliştirebilir demekti ki, zirvedeki uzman oyuncular için bu oldukça büyük bir avantaj sağlayabilirdi.

Bu yüzden, başlangıç görevlerini alırken ekipman ve tecrübe puanı gözardı edilebilse de yetenek puanında kimsenin öyle bir lüksü yoktu. Bunun dışında öznitelik puanları da oldukça önemliydi. Glory’de her karakterin dört temel öznitelik özelliği vardı, bunlar; Güç, Zeka, Dayanıklılık ve Ruh…

Güç; fizikesel saldırı ve savunma ile karakterin taşıyabileceği maksimum ağırlığı etkiler.

Zeka; büyüsel saldırı ve savunma ile karakterin Mana miktarını etkiler.

Dayanıklılık; adından da anlaşılacağı üzere can ve stamina miktarlarını belirler.

Ruh; kitle-kontrol etkilerinin süresini ve kitle-kontrol etkilerine direnci belirler. (ÇN: kitle-kontrol: Yavaşlatma, Sersemletme, Susturma gibi) .

Bu dört ana öznitelik karakter seviye atladıkça kendiliğinden yükselir. Ancak yirminci seviyeden sonraki sınıf değişikliğinden sonra her karakterin öznitelik artışı seçmiş olduğu sınıfa göre değişik oranlarda olmaktaydı. Öznitelik puanı ödüllü görevlere gelince, her adil oyunda olduğu gibi, Güç puanı güç, zeka puanı zeka verir. Sınıfı gereği güç puanı kasması gereken biri güç puanını ödül olarak veren görevleri tamamlamalıydı, ancak bu zeka puanı veren görevleri yapamaz anlamına gelmezdi.

Ayrıca; bir sınıfta tam anlamı ile geliştikten sonra yani tüm görevleri tamamlamış son seviye bir hesaba sahip olunduğunda; diğer tüm öznitelik değerlerinin de asıl geliştirilmesi gereken öznitelik değerleriyle aynı seviyede olacağından tüm görevlerin tamamlanması gerektiğini, ardından öznitelik puanlarını arttırmaya yönelik uygun ekipman seçilmesi gerektiğini savunan bir görüş de bulunmaktaydı.

Sonuç olarak öznitelik puanları bu oyunda kolaylıkla göz ardı edilebilecek bir husus değildi. Panele baktıktan sonra Lord Grim vakit kaybetmeden yetenek puanları ile yetenek açmaya başladı.

Glory’de oyuncular seviye 20’de sınıf değişikliği yaparlar. 20. seviye olup yeni bir sınıf seçene kadar, yeterli yetenek puanı olduğu müddetçe istediği sınıftan yetenek öğrenebilirdi. Bu aslında oyuncuların rahatlığı için getirilmiş bir sistemdi. 20.seviyeye ulaşıp, ilgisini çeken bir sınıfı seçtiklerinde, önceden kazanıp harcamış olduğu tüm yetenek puanları geri dönerdi. Fakat bir kez sınıflarını seçtiğinde oyuncular yalnız o sınıfa ait yetenekler öğrenebilirler, eskisi gibi her sınıftan özgürce yetenek öğrenemezlerdi.

Ye Xiu, her ne kadar görevlerin nasıl bitirileceğini, zindanların nasıl temizleneceğini unutmuş olsa da oynayışı için aynı şeyi söylemek mümkün değildi. Glory oldukça dengeli bir oyundu. Düşük seviyeli yeteneklerin de kendilerine has işlevleri bulunmaktaydı. Her insan kendi yetenek dizilimlerini gönüllerince seçip kullanabiliyordu. Ancak yetenek puanlarının sınırlı olduğunu da unutmamak gerekir. Normal şartlarda, 4000 yetenek puanı ile tüm yeteneklerde usta seviyede olmaya çalışmak yeterli olmazdı. Hatta üst sınır olan 5000 yetenek puanı ile bile, tüm yeteneklerde uzmanlaşmak mümkün olmazdı. Bu yüzden yetenek setini dizenlerin çok dikkatli olması gerekmekteydi.

Ondan beklenileceği üzere Ye Xiu’nun da kendine özgü yetenek setleri bulunmaktaydı. Onun meşhur One Autumn Leaf isimli karakteri bir Battle Mage olsa da Ye Xiu, her alanda bir ders kitabı olarak nitelendirilirdi. Nasıl böyle bir adamın sadece tek bir sınıf ile oynayabileceği düşünülebilirdi ki? O tabii ki de her sınıfa vakıftı.

Ye Xiu neredeyse hiç düşünmeden ilk olarak başlangıç yetenek ağacını açtı ve iki seviye 5 başlangıç yeteneğini öğrendi: Hızlı Koşu ve Yuvarlanma

Başlangıç yetenek ağacındaki yetenekler. Ye Xiu’nun öğrenmiş olduğu bu iki yetenek oldukça kullanışlı idi. Bu 10 yetenek puanı isteyen yetenekler sayesinde karakteri iki farklı şekilde haraket edebilecekti.

Hızlı koşu adı üzerinde kullanıcısının hızlı koşmasını sağlayan bir yetenekti. Kullanımı ile bir bekleme süresi oluşmuyordu lakin kullanımı stamina gerektiren bir yetenekti. Staminası tükenen oyuncu normal yürüme hızına dönüyordu. Stamina, yürürken veya sabit dururken yenilenebilir. Fakat sabit duran kişinin staminası, yürüyen birine nazaran daha hızlı bir şekilde yenileniyordu.

Yuvarlanma ise yine adından anlaşılacağı üzere kullanıcısına yuvarlanma imkanı tanıyan bir yetenekti. İleriye, geriye, sağa, sola yuvarlanma her yöne her şekilde yuvarlanma kısacası… Bu yeteneğin de herhangi bir bekleme süresi yoktu fakat haraketin tamamlanması için çok ufak bir süre gerekmekteydi.

Ye Xiu bu iki yetenekte çok çok önce ustalaşmıştı. Ayrıca oyunun bu evresinde hangi yeteneklerin onun için kullanışlı olacağını da biliyordu.

Bunlardan ilki Battle Mage sınıfına ait olan Gayzer Vuruşu idi. Her sınıfın bu tarz hedefi havaya savurmaya yarayan en azından bir yeteneği vardı. Bu yeteneklerin en karakteristik özelliği saldırıya maruz kalan hedefin havalanıp yere düşmesi idi. Yeteneğin seviyesini arttırmak, rakibin havalanma mesafesini ve bu yetenek sebebiyle alacağı hasarı arttırmak demekti. Bu yeteneklerin kullanımı oyuncular arasında gayet yaygındı. Ye Xiu, aslında Battle Mage sınıfı kullanan bir oyuncuydu bu yüzden de Battle Mage sınıfının havaya savurma yeteneği olan Gayzer Vuruşu’nu seçti.

İkincisi başka bir Battle Mage skilli olan Ejderin Dişi’ydi; bu direk bir saldırı ile rakibi sersemleten bir yetenekti. Bu yeteneği de asıl hesabından ötürü öğrenmişti.

Sonra; Keskin Nişancı sınıfına ait Dönen Kurşun, Makinist sınıfından Makine Takibi, Efsunbıçak sınıfından Dalga Yaran Kılıç, Gaspçı sınıfından Geriye Fırlatma, Ninja sınıfından Shuriken, Kılıç Üstadı sınıfından, Gard, Elementalist sınıfından, Elektrik Halkası ve Rahip sınıfından İyileştirme yetenekleri ile ilk yetenek setini tamamlamış oldu.

Bu yeteneklerin hiçbiri fazla puan gerektiren yeteneklerden değildi . Genel olarak 20’şer puan civarındaydılar. Lord Grim sadece 7. seviye olduğundan öğrenebileceği yetenek sayısı da sınırlıydı. Bu işlemler sonunda hala geriye yetenek puanı kalmıştı. Ye Xiu şu anki seviyesinde bu yetenekler ile her türlü problemle başa çıkabileceğini düşündüğünden daha fazla yetenek öğrenmedi.

Fakat onun gibi usta bir oyuncunu bu denli saçma bir yetenek dizilimi yaptığını sıradan oyuncular görseler, kesinlikle katıla katıla gülerlerdi…


[maxbutton id=”4″ url=”http://homelessfansub.com/quan-zhi-gao-shou-novel-bolum-4/”] [maxbutton id=”2″ url=”http://homelessfansub.com/quan-zhi-gao-shou-novel/”] [maxbutton id=”3″ url=”http://homelessfansub.com/quan-zhi-gao-shou-novel-bolum-6/”]