Kuruluşumuz ve yükselişimiz

Homeless fansub 18 Ağustos 2016 yılında kurulmuş bir çeviri grubudur. Kurucuları; daShTRiCk ve =CyBeR=’dır. Grubumuz zamanında manga ve anime delisi olan daShTRiCk’in ‘Kanka biz de bu çeviri işine girelim mi?’ demesiyle kurulmuştur. İlk olarak -raconun nasıl işlediğini bilmeden girilen- Girls of the Wild’s serisinin 243. bölümünün çevirisi sonrasında ‘Yoksa o bir elektronik spor manhuası mı?’ diyip çevirilmeye başlayan Quan Zhi Gao Shou serisi derken, bir de bakmışız ki bu iş bizlik ve zevkle sürdüreceğiz. Quan Zhi Gao Shou serisinden sonra ise yetişkinlere yönelik olan serimiz Do It One More Time’a başladık, seri okunmuştu ve güzeldi de. Sonrasında ekibimize birisi katılmak istedi, biz de kabul ettik ve grubumuzun büyüme aşaması başladı.

O ufak büyüme aşamasından sonra ekibe giren çıkan bir sürü kişi oldu, 20-25 civarı kişi girse de şu anda 10-15 civarı aktif üyemiz bulunmakta ve gün geçtikçe artıyor. Bir yıl içerisinde elimizin değmiş olduğu 16 seri var. O 16 seriden 322 bölüm ve 5545 sayfa vermişiz. Ve bu sayılar gün geçtikçe artmakta, nice 5000’lere!

Neden Homeless?

Aslında Homeless adını koymamızın özel bir sebebi yok fakat ileriki proje ve hedeflerimizde bu ismi seçmemizin bir artısı olacak. Takipte kalın!

Serilerin ilerleme durumu nasıl gerçekleşiyor?

Serilerin ilerlemesinde ilk etken seriyi alan kişilerin boş olup olmaması. İkinci etken ise serinin sevilip sevilmemesi. Burada demek istediğimiz şey seriye yapılan yorumlar ve okunma/izlenme sayıları. İlk olarak seriye yazılan yorumlara bakıyoruz sonrasında ise okunma sayısına. Eğer seri gerçekten isteniyorsa seriye yüklenmeye çalışıyoruz ve bölümler hızlıca geliyor.

‘Ya ben bağış yapmak istiyorum fakat gerekli bağlantıyı bulamadım’

Bulamamanız normal çünkü eklemedik. Eklemememizin sebebi serileri gönüllü olarak ele almaktayız. Bu işten kar amacı gütmüyoruz. Bağış bölümünü eklemek gelecekteki planlarımız arasında yok fakat eğer eklersek de site masrafları için olur.

Ne tür seriler çevirirsiniz ve çevirmezsiniz?

Çevirmediğimiz türler; Yaoi, Yuri, Ecchi, Hentai. Bu seriler dışında herhangi bir kısıtlamamız yok. Çevirmiş ve çevirmekte olduğumuz; ‘one-shot’, manga, manhwa, manhua, donghua, novel seriler var. Asyayı bırakıp batıya döner miyiz sorusuna cevap veremeyeceğiz. Şu anki planlarımız arasında elimizdeki serileri bitirip sevilebilecek manga çevirileri yapmak var. Dolayısıyla gelecek hakkında konuşmak yanlış olur.


Ana Sayfaya Dön